Боркхајде

Координати: 52°13′0″N 12°50′59″E / 52.21667° СГШ; 12.84972° ИГД / 52.21667; 12.84972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Боркхајде
Боркхајде
Боркхајде
Боркхајде
Грб на Боркхајде
Боркхајде во рамките на Германија
Боркхајде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Градоначалник Ангелика Шулц
Основни податоци
Површина 6,73 км2
Надм. височина 58 м
Население 2.121 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 315 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14822
Повик. бр. 033845
Местоположба на Боркхајде во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°13′0″N 12°50′59″E / 52.21667° СГШ; 12.84972° ИГД / 52.21667; 12.84972

Боркхајде (германски: Borkheide) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)