Венцлов

Координати: 52°17′59″N 12°26′59″E / 52.29972° СГШ; 12.44972° ИГД / 52.29972; 12.44972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Венцлов
Црква во Венцлов
Црква во Венцлов
Црква во Венцлов
Венцлов во рамките на Германија
Венцлов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Цизар
Градоначалник Мартин Шефер (Bauernverband)
Основни податоци
Површина 20,37 км2
Надм. височина 37 м
Население 520 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778
Повик. бр. 033833
Местоположба на Венцлов во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°17′59″N 12°26′59″E / 52.29972° СГШ; 12.44972° ИГД / 52.29972; 12.44972

Венцлов (германски: Wenzlow) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)