Росков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Росков
Црква во Росков
Црква во Росков
Росков во рамките на Германија
Росков
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Бецзе
Месни единици 3
Градоначалник Улрих Плеске (Bauernverband)
Основни податоци
Површина 38,78 км2
Надм. височина 27 м
Население 1.177 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778
Повик. бр. 033831
Местоположба на Росков во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°28′0″N 12°43′59″E / 52.46667° СГШ; 12.73306° ИГД / 52.46667; 12.73306Координати: 52°28′0″N 12°43′59″E / 52.46667° СГШ; 12.73306° ИГД / 52.46667; 12.73306

Росков (германски: Roskow) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)