Планебрух

Координати: 52°15′15″N 12°41′15″E / 52.25417° СГШ; 12.68750° ИГД / 52.25417; 12.68750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Планебрух
Планебрух во рамките на Германија
Планебрух
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Месни единици 3
Градоначалник Улф Дингелштет
Основни податоци
Површина 65,30 км2
Надм. височина 43 м
Население 1.008 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14822
Повик. бр. 033835, 033844
Портал www.amt-brueck.de
Местоположба на Планебрух во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°15′15″N 12°41′15″E / 52.25417° СГШ; 12.68750° ИГД / 52.25417; 12.68750

Планебрух (германски: Planebruch) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)