Бецзехајде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бецзехајде
Црква во Бецзехајде
Црква во Бецзехајде
Бецзехајде во рамките на Германија
Бецзехајде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Бецзе
Месни единици 4
Градоначалник Хорст Кемерис (независен)
Основни податоци
Површина 37,23 км2
Надм. височина 37 м
Население 683 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778
Повик. бр. 03381
Местоположба на Бецзехајде во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°30′0″N 12°37′59″E / 52.50000° СГШ; 12.63306° ИГД / 52.50000; 12.63306Координати: 52°30′0″N 12°37′59″E / 52.50000° СГШ; 12.63306° ИГД / 52.50000; 12.63306

Бецзехајде (германски: Beetzseeheide) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)