Волин (Бранденбург)

Координати: 52°16′59″N 12°28′0″E / 52.28306° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.28306; 12.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Волин
Црква во Волин
Црква во Волин
Црква во Волин
Волин (Бранденбург) во рамките на Германија
Волин (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Цизар
Градоначалник Теодор Чурш (независен)
Основни податоци
Површина 27,71 км2
Надм. височина 37 м
Население 850 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14778
Повик. бр. 03383
Местоположба на Волин во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°16′59″N 12°28′0″E / 52.28306° СГШ; 12.46667° ИГД / 52.28306; 12.46667

Волин (германски: Wollin) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)