Букаутал

Координати: 52°13′59″N 12°19′19″E / 52.23306° СГШ; 12.32194° ИГД / 52.23306; 12.32194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Букаутал
Црквата во Букаутал
Црквата во Букаутал
Црквата во Букаутал
Букаутал во рамките на Германија
Букаутал
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Цизар
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Кристијан Кригер
Основни податоци
Површина 39,07 км2
Надм. височина 70 м
Население 490 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14793
Повик. бр. 033830
Местоположба на Букаутал во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Карта
Координати 52°13′59″N 12°19′19″E / 52.23306° СГШ; 12.32194° ИГД / 52.23306; 12.32194

Букаутал (германски: Buckautal) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)