Грос Кројц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грос Кројц
Црква во Бохов
Црква во Бохов
Грос Кројц is located in Германија
Грос Кројц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месни единици 8
Градоначалник Рет Калсов (ДХС)
Основни податоци
Површина 98,95 км2
Надм. височина 33 м
Население 8.738 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14550
Повик. бр. 033207
Портал www.gross-kreutz.de
Местоположба на Грос Кројц во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°23′59″N 12°46′59″E / 52.39972° СГШ; 12.78306° ИГД / 52.39972; 12.78306Координати: 52°23′59″N 12°46′59″E / 52.39972° СГШ; 12.78306° ИГД / 52.39972; 12.78306

Грос Кројц (германски: Groß Kreutz) — општина во округот Потсдам-Мителмарк, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)