Риза (град)

Координати: 51°18′29″N 13°17′38″E / 51.30806° СГШ; 13.29389° ИГД / 51.30806; 13.29389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Риза (град)
Градското собрание во Риза
Градското собрание во Риза
Градското собрание во Риза
Грб на Риза (град)
Риза (град) во рамките на Германија
Риза (град)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Градски единици 16
Градоначалник Герти Тепфер
Основни податоци
Површина 58,70 км2
Надм. височина 109 м
Население 29.256 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 498 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01587, 01589, 01591, 01594
Повик. бр. 03525
Портал www.riesa.de
Местоположба на градот Риза (град) во рамките на округот Мајсен
Карта
Карта
Координати 51°18′29″N 13°17′38″E / 51.30806° СГШ; 13.29389° ИГД / 51.30806; 13.29389

Риза (германски: Riesa) — град во округот Мајсен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Елба, околу 40 километри северозападно од Дрезден.

Првиот 110 киловолтен далновод во светот бил пуштен помеѓу Риза и Лаухамер во 1912 година.

Риза има 25 метри висока железна скулптура на дабово стебло, именувано „Изворот на Елба“ (Elbquelle), од Јерг Имендорф. Многу жители на Риза, скулптурата ја нарекуваат „’Рѓосан даб“ (Rostige Eiche), бидејќи личи ‘рѓосана.

Црква Света Троица

Во градот Риза има две познати цркви. Црквата Света Богородица потекнува од 1261 година, како додаток на бенедиктански манастир. Црквата Света Троица била подоцна изградена, завршена во 1897 година.

Риза е исто така позната по Erdgasarena, голема сала, која била домаќин на европското првенство во сумо-борење во октомври 2003 и светското првенство во октомври 2004.

Риза е добро познат по неговата паста, која е произведувана од Teigwaren Fabrik Riesa. Друг симбол на Риза е „Riesaer Zündhölzer“, кибритчиња кои традиционални се произведуваат тука.

Познат жител на Риза е поранешниот фудбалер Улф Кирстен. Риза има фудбалски клуб, TSV Stahl Riesa. Грбот на клубот е син и бел, како и боите на клубот.

Во текот на 1980-тите, Риза бил седиште на деветтата тенковска дивизија на советските сили во Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]