Хафелауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хафелауе
Мост во близина на Хафелауе
Мост во близина на Хафелауе
Грб на Хафелауе
Хафелауе is located in Германија
Хафелауе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ринов
Месни единици 5
Градоначалник Волфганг Швухов (СлДП)
Основни податоци
Површина 74,32 км2
Надм. височина 26 м
Население 872 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 12 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14715
Повик. бр. 033875. 033872
Местоположба на Хафелауе во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°25′47″N 12°09′36″E / 52.42972° СГШ; 12.16000° ИГД / 52.42972; 12.16000Координати: 52°25′47″N 12°09′36″E / 52.42972° СГШ; 12.16000° ИГД / 52.42972; 12.16000

Хафелауе (германски: Havelaue) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)