Коцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коцен
Црква во Коцен
Црква во Коцен
Коцен is located in Германија
Коцен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ненхаузен
Месни единици 4
Градоначалник Марлис Осенбил
Основни податоци
Површина 42,73 км2
Надм. височина 27 м
Население 616 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 14 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14715
Повик. бр. 033874
Портал www.amt-nennhausen.de
Местоположба на Коцен во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°37′59″N 12°31′0″E / 52.63306° СГШ; 12.51667° ИГД / 52.63306; 12.51667Координати: 52°37′59″N 12°31′0″E / 52.63306° СГШ; 12.51667° ИГД / 52.63306; 12.51667

Коцен (германски: Kotzen) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)