Миловер Ланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миловер Ланд
Езерце во Миловер Ланд
Езерце во Миловер Ланд
Грб на Миловер Ланд
Миловер Ланд is located in Германија
Миловер Ланд
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месни единици 17
Градоначалник Петер Витшток
Основни податоци
Површина 160,48 км2
Надм. височина 30 м
Население 4.364 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14715
Повик. бр. 03386, 033870,
033873, 033877
Портал www.milowerland.de
Местоположба на Миловер Ланд во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°31′59″N 12°19′0″E / 52.53306° СГШ; 12.31667° ИГД / 52.53306; 12.31667Координати: 52°31′59″N 12°19′0″E / 52.53306° СГШ; 12.31667° ИГД / 52.53306; 12.31667

Миловер Ланд (германски: Milower Land) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)