Фалкензе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фалкензе
Воздушен поглед на Фалкензе
Воздушен поглед на Фалкензе
Воздушен поглед на Фалкензе
Грб на Фалкензе
Фалкензе во рамките на Германија
Фалкензе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градски единици 6
Градоначалник Хајко Милер (СДП)
Основни податоци
Површина 43,30 км2
Надм. височина 32 м
Население 44.236 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 1.022 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL (порано: NAU)
Пошт. бр. 14612
Повик. бр. 03322
Портал www.falkensee.de
Местоположба на градот Фалкензе во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°33′30″N 13°05′30″E / 52.55833° СГШ; 13.09167° ИГД / 52.55833; 13.09167Координати: 52°33′30″N 13°05′30″E / 52.55833° СГШ; 13.09167° ИГД / 52.55833; 13.09167

Фалкензе (германски: Falkensee) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на самата граница со западните предградија на Берлин.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, во градот се наоѓал подкамп на концентрацискиот камп Заксенхаузен. Околу 2.500 луѓе биле затворени во кампот и користени како принудна работна сила.[2]

Општината се граничела со поранешниот Западен Берлин и поради тоа во периодот 1961-1990 била одделена од него со Берлинскиот Ѕид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)
  2. Edward Victor. Alphabetical List of Camps, Subcamps and Other Camps.www.edwardvictor.com/Holocaust/List %20 of %20 camps. htm

Надворешни врски[уреди | уреди извор]