Песин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Песин
Панорамски поглед кон Песин
Панорамски поглед кон Песин
Песин is located in Германија
Песин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Фризак
Градоначалник Кристијан Мајер (независен)
Основни податоци
Површина 20,28 км2
Надм. височина 35 м
Население 669 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14641
Повик. бр. 033237
Портал Општина Песин
Местоположба на Песин во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°38′59″N 12°40′0″E / 52.64972° СГШ; 12.66667° ИГД / 52.64972; 12.66667Координати: 52°38′59″N 12°40′0″E / 52.64972° СГШ; 12.66667° ИГД / 52.64972; 12.66667

Песин (германски: Pessin) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]