Штехов-Ферхезар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штехов-Ферхезар
Црква во Штехов
Црква во Штехов
Црква во Штехов
Штехов-Ферхезар во рамките на Германија
Штехов-Ферхезар
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ненхаузен
Месни единици 3
Градоначалник Волфганг Вегверт
Основни податоци
Површина 51,05 км2
Надм. височина 35 м
Население 878 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 17 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14715
Повик. бр. 033874
Местоположба на Штехов-Ферхезар во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°38′59″N 12°26′59″E / 52.64972° СГШ; 12.44972° ИГД / 52.64972; 12.44972Координати: 52°38′59″N 12°26′59″E / 52.64972° СГШ; 12.44972° ИГД / 52.64972; 12.44972

Штехов-Ферхезар (германски: Stechow-Ferchesar) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)