Премниц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Премниц
Авионски поглед кон Премниц
Авионски поглед кон Премниц
Авионски поглед кон Премниц
Грб на Премниц
Премниц во рамките на Германија
Премниц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Градоначалник Рој Валента
Основни податоци
Површина 45,42 км2
Надм. височина 30 м
Население 8.368 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 184 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14727
Повик. бр. 03386
Портал www.premnitz.de
Местоположба на градот Премниц во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°31′59″N 12°19′59″E / 52.53306° СГШ; 12.33306° ИГД / 52.53306; 12.33306Координати: 52°31′59″N 12°19′59″E / 52.53306° СГШ; 12.33306° ИГД / 52.53306; 12.33306

Премниц (германски: Premnitz) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Хафел, 8 километри јужно од Ратенов, 21 километар северозападно од Бранденбург на Хафел и 75 километри западно од Берлин, но добро поврзан со него преку железница и патишта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)