Фризак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фризак
Музеј и библиотека во Фризак
Музеј и библиотека во Фризак
Музеј и библиотека во Фризак
Грб на Фризак
Фризак во рамките на Германија
Фризак
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Фризак
Градски единици 2
Градоначалник Петер Берент (СлДП)
Основни податоци
Површина 83,67 км2
Надм. височина 35 м
Население 2.496 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14662
Повик. бр. 033235
Портал Град Фризак
Местоположба на градот Фризак во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°43′59″N 12°34′59″E / 52.73306° СГШ; 12.58306° ИГД / 52.73306; 12.58306Координати: 52°43′59″N 12°34′59″E / 52.73306° СГШ; 12.58306° ИГД / 52.73306; 12.58306

Фризак (германски: Friesack) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 22 километри североисточно од Ратенов и 25 километри југозападно од Нојрупин. Во негова близина се наоѓа археолошко наоѓалиште од мезолитот. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)