Паулиненауе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Паулиненауе
Училиште во Паулиненауе
Училиште во Паулиненауе
Паулиненауе is located in Германија
Паулиненауе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Фризак
Месни единици 2
Градоначалник Ерхард Хесе (СДП)
Основни податоци
Површина 31,61 км2
Надм. височина 31 м
Население 1.354 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14641
Повик. бр. 033237
Местоположба на Паулиненауе во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°40′59″N 12°43′0″E / 52.68306° СГШ; 12.71667° ИГД / 52.68306; 12.71667Координати: 52°40′59″N 12°43′0″E / 52.68306° СГШ; 12.71667° ИГД / 52.68306; 12.71667

Паулиненауе (германски: Paulinenaue) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)