Ненхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ненхаузен
Ненхаузен is located in Германија
Ненхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ненхаузен
Месни единици 6
Градоначалник Бригите Ноел (Левица)
Основни податоци
Површина 88,86 км2
Надм. височина 35 м
Население 1.814 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 20 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14715
Повик. бр. 033878
Портал www.nennhausen.de
Местоположба на Ненхаузен во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°36′N 12°30′E / 52.600° СГШ; 12.500° ИГД / 52.600; 12.500Координати: 52°36′N 12°30′E / 52.600° СГШ; 12.500° ИГД / 52.600; 12.500

Ненхаузен (германски: Nennhausen) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија. Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)