Клесен-Герне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клесен-Герне
Црква во Клесен
Црква во Клесен
Црква во Клесен
Клесен-Герне во рамките на Германија
Клесен-Герне
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ринов
Месни единици 3
Градоначалник Михаел Аустен
Основни податоци
Површина 42,01 км2
Надм. височина 35 м
Население 357 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 8 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14728
Повик. бр. 033235
Портал www.rhinow.de
Местоположба на Клесен-Герне во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°42′0″N 12°30′59″E / 52.70000° СГШ; 12.51639° ИГД / 52.70000; 12.51639Координати: 52°42′0″N 12°30′59″E / 52.70000° СГШ; 12.51639° ИГД / 52.70000; 12.51639

Клесен-Герне (германски: Kleßen-Görne) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)