Меркиш Лух

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меркиш Лух
Противпожарна станица во Гарлиц
Противпожарна станица во Гарлиц
Противпожарна станица во Гарлиц
Меркиш Лух во рамките на Германија
Меркиш Лух
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ненхаузен
Месни единици 6
Градоначалник Руди Маркварт
Основни податоци
Површина 71,02 км2
Надм. височина 32 м
Население 1.265 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14715
Повик. бр. 033876
Портал www.amt-nennhausen.de
Местоположба на Меркиш Лух во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°34′0″N 12°37′0″E / 52.56667° СГШ; 12.61667° ИГД / 52.56667; 12.61667Координати: 52°34′0″N 12°37′0″E / 52.56667° СГШ; 12.61667° ИГД / 52.56667; 12.61667

Меркиш Лух (германски: Märkisch Luch) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)