Прејди на содржината

Ринов

Координати: 52°45′0″N 12°19′59″E / 52.75000° СГШ; 12.33306° ИГД / 52.75000; 12.33306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ринов
Црква во Ринов
Црква во Ринов
Црква во Ринов
Грб на Ринов
Ринов во рамките на Германија
Ринов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ринов
Градоначалник Зибиле Хелинг (СлДП)
Основни податоци
Површина 31,51 км2
Надм. височина 30 м
Население 1.596 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14728
Повик. бр. 033875
Портал www.rhinow.de
Местоположба на градот Ринов во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°45′0″N 12°19′59″E / 52.75000° СГШ; 12.33306° ИГД / 52.75000; 12.33306

Ринов (германски: Rhinow) — град во округот Хафеланд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа 16 километри северно од Ратенов и 22 километри јужно од Кириц. Градот е административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија

[уреди | уреди извор]

Областа се наоѓа во Ринлух, околу ридовите Рин. Реката Рин тече западни низ градот и се влева во Гилперското Езеро. Сојузниот автопат Б102 поминува низ градот. Од 2003, железничката линија помеѓу Ратенов и Нојштат (Досе) повеќе не се опслужува. Во рамките на градот спаѓа и селото Киц.

Историја

[уреди | уреди извор]

Во текот на нацистичка Германија била основана познатата авионска школа во чест на Ото Лилиентал.

  • Ото Лилиентал престојувал во Ринов во 1893 и тука ја изградиле неговата работилница. Во почетокот летал во близина на градот на ридовите Рин, но подоцна се префрлил во Голенберг.
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)