Зеблик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зеблик
Црква во Зеблик
Црква во Зеблик
Зеблик is located in Германија
Зеблик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ринов
единици 3
Градоначалник Анке Белке
Основни податоци
Површина 47,94 км2
Надм. височина 25 м
Население 884 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 14728
Повик. бр. 033875
Портал www.rhinow.de
Местоположба на Зеблик во рамките на округот Хафеланд
Карта
Координати 52°40′N 12°23′E / 52.667° СГШ; 12.383° ИГД / 52.667; 12.383Координати: 52°40′N 12°23′E / 52.667° СГШ; 12.383° ИГД / 52.667; 12.383

Зеблик (германски: Seeblick) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)