Прејди на содржината

Гросдершау

Координати: 52°46′59″N 12°20′59″E / 52.78306° СГШ; 12.34972° ИГД / 52.78306; 12.34972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросдершау
Црква во Гросдершау
Црква во Гросдершау
Црква во Гросдершау
Гросдершау во рамките на Германија
Гросдершау
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Хафеланд
Месна заед. Ринов
Месни единици 2
Градоначалник Вили Клајн (OBV)
Основни податоци
Површина 20,00 км2
Надм. височина 27 м
Население 420 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HVL
Пошт. бр. 16845
Повик. бр. 033875
Портал www.rhinow.de
Местоположба на Гросдершау во рамките на округот Хафеланд
Карта
Карта
Координати 52°46′59″N 12°20′59″E / 52.78306° СГШ; 12.34972° ИГД / 52.78306; 12.34972

Гросдершау (германски: Großderschau) — општина во округот Хафеланд, во Бранденбург, Германија. Реката Досе тече низ општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)