Фридриксвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридриксвалде
Црква во Фридриксвалде
Црква во Фридриксвалде
Црква во Фридриксвалде
Фридриксвалде во рамките на Германија
Фридриксвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Јоахимстал
Месни единици 2
Градоначалник Бернхард Штребеле (независен)
Основни податоци
Површина 44,89 км2
Надм. височина 75 м
Население 809 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16247
Повик. бр. 033367
Портал www.amt-joachimsthal.de
Местоположба на Фридриксвалде во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 53°02′0″N 13°43′0″E / 53.03333° СГШ; 13.71667° ИГД / 53.03333; 13.71667Координати: 53°02′0″N 13°43′0″E / 53.03333° СГШ; 13.71667° ИГД / 53.03333; 13.71667

Фридриксвалде (германски: Friedrichswalde) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)