Јоахимстал (Бранденбург)

Координати: 52°58′0″N 13°45′0″E / 52.96667° СГШ; 13.75000° ИГД / 52.96667; 13.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јоахимстал
Грб на Јоахимстал
Јоахимстал (Бранденбург) во рамките на Германија
Јоахимстал (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Јоахимстал
Градоначалник Герлинде Шнајдер (СГ)
Основни податоци
Површина 120,18 км2
Надм. височина 72 м
Население 3.414 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16247
Повик. бр. 033361
Портал www.joachimsthal.de
Местоположба на градот Јоахимстал во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 13°45′0″E / 52.96667° СГШ; 13.75000° ИГД / 52.96667; 13.75000

Јоахимстал (германски: Joachimsthal) — мал град во округот Барним, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа во рамките на Биосферниот резерват Шорфхајде-Хорин, околу 17 километри северозападно од Еберсвалде и 55 километри североисточно од Берлин. Градот е административно седиште на истоимената општинска заедница.

Историја[уреди | уреди извор]

Црква во Јоахимстал

Јоахимстал бил основан во 1601 од изборниот кнез Јоахим Трети Фридрих околу средновековниот заок Гримниц и добил градски права во 1604. Изборниот кнез изградил работилница за стакло и во 1607 основал училиште (Joachimsthalsches Gymnasium), кое било преместено во Берлин по неговото уништување во текот на Триесетгодишната војна. По пожарот во 1814, црквата и неколку куќи биле повторно изградени според плановите на Карл Фридрих Шинкел.

Кралот Фридрих Вилхелм изградил ловечка куќа на Вербелинското Езеро во близина на градот во 1849. Куќата била користена и од други благородници во текот на годините.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]