Зидовер Флис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зидовер Флис
Црква во Зидовер Флис
Црква во Зидовер Флис
Зидовер Флис is located in Германија
Зидовер Флис
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бизентал-Барним
Месни единици 2
Градоначалник Вилхелм Јунге (WG Sydower Fließ)
Основни податоци
Површина 32,31 км2
Надм. височина 70−80 м
Население 977 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16230
Повик. бр. 03337
Портал www.amt-biesenthal-barnim.de/gemein6.htm
Местоположба на Зидовер Флис во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°45′0″N 13°43′0″E / 52.75000° СГШ; 13.71667° ИГД / 52.75000; 13.71667Координати: 52°45′0″N 13°43′0″E / 52.75000° СГШ; 13.71667° ИГД / 52.75000; 13.71667

Зидовер Флис (германски: Sydower Fließ) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)