Брајдин

Координати: 52°45′0″N 13°46′59″E / 52.75000° СГШ; 13.78306° ИГД / 52.75000; 13.78306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Брајдин
Црква во Брајдин
Црква во Брајдин
Црква во Брајдин
Брајдин во рамките на Германија
Брајдин
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бизентал-Барним
Месни единици 2
Градоначалник Роланд Готшалк (Левица)
Основни податоци
Површина 34,62 км2
Надм. височина 64 м
Население 801 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16230
Повик. бр. 033451
Местоположба на Брајдин во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°45′0″N 13°46′59″E / 52.75000° СГШ; 13.78306° ИГД / 52.75000; 13.78306

Брајдин (германски: Breydin) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)