Хоенфинов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хоенфинов
Авионски поглед кон Хоенфинов
Авионски поглед кон Хоенфинов
Авионски поглед кон Хоенфинов
Хоенфинов во рамките на Германија
Хоенфинов
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Градоначалник Норберт Христ (независен)
Основни податоци
Површина 21,91 км2
Надм. височина 55 м
Население 537 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16248
Повик. бр. 033362
Портал www.birt-chorin.de
Местоположба на Хоенфинов во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°49′0″N 13°56′0″E / 52.81667° СГШ; 13.93333° ИГД / 52.81667; 13.93333Координати: 52°49′0″N 13°56′0″E / 52.81667° СГШ; 13.93333° ИГД / 52.81667; 13.93333

Хоенфинов (германски: Hohenfinow) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)