Алтхитендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтхитендорф
Алтхитендорф во рамките на Германија
Алтхитендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Јоахимстал
Месни единици 2
Градоначалник Зигфрид Ортлиб (независен)
Основни податоци
Површина 18,63 км2
Надм. височина 75 м
Население 607 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16247
Повик. бр. 03 33 61
Портал www.amt-joachimsthal.de
Местоположба на Алтхитендорф во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 13°48′0″E / 52.96667° СГШ; 13.80000° ИГД / 52.96667; 13.80000Координати: 52°58′0″N 13°48′0″E / 52.96667° СГШ; 13.80000° ИГД / 52.96667; 13.80000
Пекарница

Алтхитендорф (германски: Althüttendorf) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)