Маринвердер (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маринвердер
Црква во Маринвердер
Црква во Маринвердер
Маринвердер (Бранденбург) is located in Германија
Маринвердер (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бизентал-Барним
Месни единици 3
Градоначалник Данко Јур (ДХС)
Основни податоци
Површина 39,92 км2
Надм. височина 35 м
Население 1.691 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16348
Повик. бр. 03335
Портал marienwerder-barnim.de
Местоположба на Маринвердер во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°50′33″N 13°36′0″E / 52.84250° СГШ; 13.60000° ИГД / 52.84250; 13.60000Координати: 52°50′33″N 13°36′0″E / 52.84250° СГШ; 13.60000° ИГД / 52.84250; 13.60000

Маринвердер (германски: Marienwerder) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)