Вандлиц

Координати: 52°45′0″N 13°26′59″E / 52.75000° СГШ; 13.44972° ИГД / 52.75000; 13.44972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вандлиц
Замок Дамсмиле во Шенвалде
Замок Дамсмиле во Шенвалде
Замок Дамсмиле во Шенвалде
Грб на Вандлиц
Вандлиц во рамките на Германија
Вандлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месни единици 9
Градоначалник Удо Типелман (СДП)
Основни податоци
Површина 164,27 км2
Надм. височина 59 м
Население 23.485 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 143 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16348
Повик. бр. 033397
Портал www.wandlitz.de
Местоположба на Вандлиц во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°45′0″N 13°26′59″E / 52.75000° СГШ; 13.44972° ИГД / 52.75000; 13.44972

Вандлиц (германски: Wandlitz) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 25 километри северно од Берлин и 15 километри источно од Ораниенбург. Општината била основана во 2004 со спојување на девет села Басдорф, Клостерфелде, Ланке, Пренден, Шенерлинде, Шенвалде, Штолценхаген, Вандлиц и Церпеншлојзе.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]