Парштајнзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парштајнзе
Авионски поглед кон Парштајнзе
Авионски поглед кон Парштајнзе
Парштајнзе is located in Германија
Парштајнзе
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Бриц-Хорин-Одерберг
Месни единици 2
Градоначалник Ханс-Јирген Ото
Основни податоци
Површина 16,91 км2
Надм. височина 60 м
Население 547 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16248
Повик. бр. 033365
Местоположба на Парштајнзе во рамките на округот Барним
Карта
Координати 52°56′0″N 14°03′0″E / 52.93333° СГШ; 14.05000° ИГД / 52.93333; 14.05000Координати: 52°56′0″N 14°03′0″E / 52.93333° СГШ; 14.05000° ИГД / 52.93333; 14.05000

Парштајнзе (германски: Parsteinsee) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)