Цитен (Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цитен
Црква во Цитен
Црква во Цитен
Црква во Цитен
Цитен (Бранденбург) во рамките на Германија
Цитен (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Барним
Месна заед. Јоахимстал
Месни единици 2
Градоначалник Михаел Дупонт
Основни податоци
Површина 24,33 км2
Надм. височина 50 м
Население 446 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BAR
Пошт. бр. 16247
Повик. бр. 033364
Портал www.amt-joachimsthal.de
Местоположба на Цитен во рамките на округот Барним
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 13°55′0″E / 52.96667° СГШ; 13.91667° ИГД / 52.96667; 13.91667Координати: 52°58′0″N 13°55′0″E / 52.96667° СГШ; 13.91667° ИГД / 52.96667; 13.91667

Цитен (германски: Ziethen) — општина во округот Барним, во Бранденбург, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)