Орел-рибар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орел-рибар
Орел-рибар
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордати
Класа: Птици
Ред: Соколовидни или Јастребовидни
Семејство: Орли-рибари
Sclater & Salvin, 1873
Род: Орел-рибар
Savigny, 1809
Вид: Орел-рибар
Научен назив
Pandion haliaetus
(Linnaeus, 1758)
Pandion haliaetus

Орел-рибар (науч. Pandion haliaetus) е птица од редот на соколовидните, сместена во своја семејство орли-рибари (Pandionidae) и свој род орел-рибар (Pandion). Ја има во Македонија.

Распостранетост и живеалиште[уреди | уреди извор]

Тие живеат низ целиот свет, а највеќе ги има во Канада и САД. Нивните гнезда најчесто ги поставуваат покрај езерата, мочуриштата и морските брегови.

Опис[уреди | уреди извор]

Долги се 60 см, а распонот на крилјата им е 180 см. Главата им е бела, а од очите до страните на вратот имаат црно. Градите и долниот дел им е бел, а крилјата им се кафеави.

Исхрана[уреди | уреди извор]

Орлите-рибари се хранат со риби, со тежина до 2 кг. Кога ќе здогледаат риба, тие се спуштаат блиску до нивото на водата, грабнувајќи ја со своите нозе. Канџите се така обликувани, што не им дозволуваат на рибите да побегнат.

Размножување[уреди | уреди извор]

Гнездата им се направени од дрвени стапчиња, а најчесто им се наоѓаат на дрвата, карпите, бандери, мостови и слично, блиску до вода. Женките несат 2-4 јајца кои ги квачат 35-40 дена.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2008). Pandion haliaetus. 2008 IUCN Red List of Threatened Species. Посетено на 24 февруари 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]