Бриц-Хорин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бриц-Хорин (германски: Britz-Chorin) била општинска заедница во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште било во градот Бриц. Била споена со општинската заедница Одерберг за да ја создадат општинската заедница Бриц-Хорин-Одерберг во јануари 2009.

Општинската заедница Бриц-Хорин се состоела од следниве општини:

  1. Бриц
  2. Хорин
  3. Хоенфинов
  4. Нидерфинов

Координати: 52°54′00″ СГШ; 13°52′01″ ИГД / 52.900° СГШ; 13.867° ИГД / 52.900; 13.867