Одерберг (амт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Одерберг (германски: Oderberg) била општинска заедница во округот Барним, во Бранденбург, Германија. Нејзиното седиште било во градот Одерберг. Била споена со општинската заедница Бриц-Хорин за да ја создадат општинската заедница Бриц-Хорин-Одерберг во јануари 2009.

Општинската заедница Одерберг се состоела од следниве општини:

  1. Хоензатен
  2. Липе
  3. Лунов-Штолценхаген
  4. Одерберг
  5. Парштајнзе

Координати: 52°54′00″ СГШ; 14°04′59″ ИГД / 52.900° СГШ; 14.083° ИГД / 52.900; 14.083