Апен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Апен
Грб на Апен
Апен is located in Германија
Апен
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Пинеберг
Месна заед. Мореге
Месни единици 3
Градоначалник Детлеф Бригеман
Основни податоци
Површина 20,26 км2
Надм. височина 6 м
Население 4.847 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 239 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PI
Пошт. бр. 25480–25482
Повик. бр. 04101, 04122
Портал www.amt-moorrege.de
Местоположба на Апен во рамките на округот Пинеберг
Карта
Координати 53°39′42″N 9°44′40″E / 53.66167° N; 9.74444° E / 53.66167; 9.74444Координати: 53°39′42″N 9°44′40″E / 53.66167° N; 9.74444° E / 53.66167; 9.74444

Апен (германски: Appen) — општина во округот Пинеберг, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа околу 3 километри западно од Пинеберг и 20 километри северозападно од Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2019 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. 31 декември 2019. (германски)