Илцен (округ)

Координати: 53°00′N 10°35′E / 53.0° СГШ; 10.58° ИГД / 53.0; 10.58
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илцен
Landkreis Uelzen

округ
Грб на Илцен Landkreis Uelzen
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеИлцен
Површина
 • Вкупна1.454 км2 (561 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно92.566
 • Густина64/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.UE
Мреж. местоlandkreis-uelzen.de

Илцен (германски: Uelzen) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се граничи со (од југ надесно) окрузите Гифхорн, Целе, Хајде, Линебург и Лихов-Даненберг и со сојузната покраина Саксонија-Анхалт (округот Алтмаркрајс Залцведел).

Географија[уреди | уреди извор]

Округот се наоѓа во источниот дел на Линебуршкото Поле. Реката Илменау извира во округот. Оттука тече на север до градот Линебург. Пејзажот е рамен и слабо населен.

Историја[уреди | уреди извор]

Од средниот век, областа била дел од војводството Брауншвајг-Линебург и државите-наследнички.

Грб[уреди | уреди извор]

Грбот прикажува:

 • три крста, претставувајќи ги манастирите во Ебшторф, Олденштат и Мединген
 • хералдички лав од грбот на Брауншвајг-Линебург

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Илцен
Градови Слободни општини
Општински заедници
 1. Илцен
 1. Биненбител
 1. Бад Бодентајх
 2. Лидер
 3. Золтендик
 4. Врештет1
 1. Алтенмединген
 2. Бад Бевензен1, 2
 3. Барум
 4. Емендорф
 5. Ебшторф
 6. Ханштет
 7. Химберген
 8. Јелмшторф
 9. Натендорф
 10. Ремштет
 11. Швинау
 12. Весте
 13. Вридел
 1. Ецен
 2. Рецлинген
 3. Роше1
 4. Штеце
 5. Зулендорф
 1. Ајмке
 2. Гердау
 3. Зудербург1
1седиште на општинската заедница; 2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°00′N 10°35′E / 53.0° СГШ; 10.58° ИГД / 53.0; 10.58