Ебшторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ебшторф
Ебшторфски манастир
Ебшторфски манастир
Грб на Ебшторф
Ебшторф is located in Германија
Ебшторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 2
Градоначалник Хајко Зенкинг (независен)
Основни податоци
Површина 27,26 км2
Надм. височина 70 м
Население 5.355 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 196 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29574
Повик. бр. 05822
Портал www.ebstorf.de
Местоположба на Ебшторф во рамките на округот Илцен
Карта
Координати 53°01′48″N 10°24′53″E / 53.03000° СГШ; 10.41472° ИГД / 53.03000; 10.41472Координати: 53°01′48″N 10°24′53″E / 53.03000° СГШ; 10.41472° ИГД / 53.03000; 10.41472

Алтенмединген (германски: Ebstorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 12 километри северозападно од окружниот град Илцен и околу 25 километри јужно од градот Линебург.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Во минатото, општината претставувала административно седиште на поранешната општинска заедница Алтес Амт Ебшторф.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Ебшторф припаѓаат следниве места:

  • Ебшторф
  • Алтенебшторф
  • Татендорф

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]