Ханштет (Илцен)

Координати: 53°03′0″N 10°22′0″E / 53.05000° СГШ; 10.36667° ИГД / 53.05000; 10.36667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ханштет
Црква „Св. Ѓорѓи“ во селото Ханштет
Црква „Св. Ѓорѓи“ во селото Ханштет
Црква „Св. Ѓорѓи“ во селото Ханштет
Грб на Ханштет
Ханштет во рамките на Германија
Ханштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 9
Градоначалник Рајнер Бокелман (СДП)
Основни податоци
Површина 55,31 км2
Надм. височина 61 м
Население 911 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 16 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29582
Повик. бр. 05822
Местоположба на Ханштет во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°03′0″N 10°22′0″E / 53.05000° СГШ; 10.36667° ИГД / 53.05000; 10.36667

Ханштет (германски: Hanstedt) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Ханштет припаѓаат следниве места:

  • Аленбостел
  • Боде
  • Брауел
  • Ајцен II
  • Ханштет I
  • Ехтринген
  • Ецфелде
  • Тендорф
  • Фелген

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]