Штеце

Координати: 53°04′0″N 10°47′0″E / 53.06667° СГШ; 10.78333° ИГД / 53.06667; 10.78333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штеце
Поглед на железничката станица во Штеце
Поглед на железничката станица во Штеце
Поглед на железничката станица во Штеце
Грб на Штеце
Штеце во рамките на Германија
Штеце
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Месни единици 9
Градоначалник Хајнц Шулце (ДХС)
Основни податоци
Површина 39,05 км2
Надм. височина 74 м
Население 582 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 15 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29597
Повик. бр. 05872
Местоположба на Штеце во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°04′0″N 10°47′0″E / 53.06667° СГШ; 10.78333° ИГД / 53.06667; 10.78333

Штеце (германски: Stoetze) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Штеце се наоѓа на источниот дел од Линебуршкото Поле, околу 25 километри североисточно од Илцен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Штеце се состои од следниве места:

 • Хоф Роршторф
 • Банкевиц
 • Беке (до 10 септември 1936 година запишуван како Бојке[2])
 • Грос Малхау
 • Штеце (до 10 септември 1936 година запишуван како Штојце[2])
 • Нифелиц
 • Хоенцетен
 • Шланкау
 • Цириц
 • Терве

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. 2,0 2,1 Statistik des Deutschen Reichs, Band 450: Amtliches Gemeindeverzeichnis für das Deutsche Reich, Teil I, Berlin 1939; Seite 265

Надворешни врски[уреди | уреди извор]