Прејди на содржината

Барум (Илцен)

Координати: 53°03′1″N 10°30′58″E / 53.05028° СГШ; 10.51611° ИГД / 53.05028; 10.51611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барум
Црква „Св. Ѓорѓи“ во Барум
Црква „Св. Ѓорѓи“ во Барум
Црква „Св. Ѓорѓи“ во Барум
Грб на Барум
Барум (Илцен) во рамките на Германија
Барум (Илцен)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 3
Градоначалник Jürgen Freiherr von Hodenberg
Основни податоци
Површина 22,25 км2
Надм. височина 60 м
Население 751 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29576
Повик. бр. 05806
Портал www.barum-gemeinde.de
Местоположба на Барум во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°03′1″N 10°30′58″E / 53.05028° СГШ; 10.51611° ИГД / 53.05028; 10.51611

Барум (германски: Barum) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Барум се наоѓа во северниот дел на округот Илцен, околу пет километри југозападно од Бад Вевензен. Се граничи со окружниот град Илцен. Низ главното место тече потокот Барумер Милбах.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Барум припаѓаат следниве места:

  • Барум
  • Тетендорф-Епензен со Гут Хојшторф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]