Алтенмединген

Координати: 53°07′58″N 10°36′16″E / 53.13278° СГШ; 10.60444° ИГД / 53.13278; 10.60444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алтенмединген
Црква во селото Алтенмединген
Црква во селото Алтенмединген
Црква во селото Алтенмединген
Грб на Алтенмединген
Алтенмединген во рамките на Германија
Алтенмединген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 9
Градоначалник Вернер Марквард (ДХС)
Основни податоци
Површина 48,09 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29575
Повик. бр. 05807
Портал www.altenmedingen.de
Местоположба на Алтенмединген во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°07′58″N 10°36′16″E / 53.13278° СГШ; 10.60444° ИГД / 53.13278; 10.60444

Алтенмединген (германски: Altenmedingen) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во северниот дел на округот Илцен, источно од Биненбител и северно од Бад Вевензен. На запад се граничи со Страничниот канал на Елба.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Алтенмединген припаѓаат следниве места:

  • Алтенмединген
  • Алјарн
  • Бондорф
  • Бостелвибек
  • Еделшторф
  • Хасел
  • Рајзенмор
  • Зеклендорф
  • Форверк

Во општината се наоѓа и помалото местенце Бевендорф Бандорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]