Прејди на содржината

Зулендорф

Координати: 52°56′0″N 10°46′0″E / 52.93333° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.93333; 10.76667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зулендорф
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Зулендорф
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Зулендорф
Поглед на селската црква „Св. Богородица“ во Зулендорф
Грб на Зулендорф
Зулендорф во рамките на Германија
Зулендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Месни единици 14
Градоначалник Ханс-Хајнрих Вајксел (ДХС)
Основни податоци
Површина 61,04 км2
Надм. височина 62 м
Население 2.404 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 39 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29562
Повик. бр. 05820
Портал www.suhlendorf.de
Местоположба на Зулендорф во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 52°56′0″N 10°46′0″E / 52.93333° СГШ; 10.76667° ИГД / 52.93333; 10.76667

Зулендорф (германски: Suhlendorf) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу градовите Илцен и Залцведел во рамки на Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Зулендорф припаѓаат следниве места:

 • Батензен
 • Далан
 • Далдорф
 • Грос Еленберг
 • Клајн Еленберг
 • Грабау
 • Гистау
 • Келау
 • Молбат
 • Нестау
 • Нефентин
 • Расау
 • Шликау
 • Велендорф
 • Клајн Малхау
 • Санкт Омер

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]