Лидер (Германија)

Координати: 52°49′0″N 10°40′0″E / 52.81667° СГШ; 10.66667° ИГД / 52.81667; 10.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Водач
Црквата „Св. Вартоломеј“ во Водач
Црквата „Св. Вартоломеј“ во Водач
Црквата „Св. Вартоломеј“ во Водач
Грб на Водач
Лидер (Германија) во рамките на Германија
Лидер (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Ауе
Месни единици 4
Градоначалник Јирген Шулце (ДХС)
Основни податоци
Површина 55,33 км2
Надм. височина 69 м
Население 1.254 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29394
Повик. бр. 05824
Местоположба на Водач во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 52°49′0″N 10°40′0″E / 52.81667° СГШ; 10.66667° ИГД / 52.81667; 10.66667

Водач (германски: Lüder) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Водач се наоѓа помеѓу Страничниот канал на Елба и шумски подрачја. Во непосредна близина се наоѓа Швајмкер Мор со особен птичји и растителен свет.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Водач припаѓаат следниве места:

  • Лангенбриге
  • Рајншторф
  • Рерзен

Во општината се наоѓаат и помалите местенца Ној Водач и Валдхоф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]