Бад Бевензен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Бевензен

Bad Bevensen

Градскиот плоштад со поглед на градската црква
Градскиот плоштад со поглед на градската црква
Градскиот плоштад со поглед на градската црква
Грб на Бад Бевензен
Бад Бевензен во рамките на Германија
Бад Бевензен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Градоначалник Габриеле Мајер (Зелени)
Основни податоци
Површина 48,01 км2
Надм. височина 36 м
Население 9.237 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 192 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29549
Повик. бр. 05821
Портал www.bad-bevensen.de
Местоположба на градот Бад Бевензен во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°04′45″N 10°35′0″E / 53.07917° СГШ; 10.58333° ИГД / 53.07917; 10.58333Координати: 53°04′45″N 10°35′0″E / 53.07917° СГШ; 10.58333° ИГД / 53.07917; 10.58333

Бад Бевензен (германски: Bad Bevensen) — град во северниот дел на округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Реката Илменау, притока на Елба, тече низ Бад Бавензен. Исто така, градот е прогласен за бања.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Бевензен-Ебшторф.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бад Бевензен се наоѓа во источниот дел на Линебуршкото Поле на бреговите на реката Илменау. Источно од градот поминува Страничниот канал на Елба.

Градски единици[уреди | уреди извор]

Кон градот припаѓаат и следниве села:

 • Дерфер
 • Голерн
 • Грос Хезебек
 • Јашторф
 • Клајн Биншторф
 • Клајн Хезебек
 • Мединген
 • Ребел
 • Зазендорф
 • Зедорф

Историја[уреди | уреди извор]

Во местото Јашторф, околу 3 километри јужно од јадрото на градот, постоеле гробишта од железно време кои го дале името на истоимената култура.

При подготовката за самитот Г20 во 2017 година, левичарски екстремисти подметнале пожар во градот.[2]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Бад Бевензен е збратимен со следниве градови:

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Brandanschläge auf Bahn in Bad Bevensen und Bremen Die Welt, 19.06.2017

Надворешни врски[уреди | уреди извор]