Прејди на содржината

Швинау

Координати: 53°00′0″N 10°27′0″E / 53.00000° СГШ; 10.45000° ИГД / 53.00000; 10.45000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швинау
Градба во Штадорф
Градба во Штадорф
Градба во Штадорф
Грб на Швинау
Швинау во рамките на Германија
Швинау
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 4
Градоначалник Ханс-Јоахим Битов (СДП)
Основни податоци
Површина 31,27 км2
Надм. височина 78 м
Население 673 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29593
Повик. бр. 05822
Местоположба на Швинау во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°00′0″N 10°27′0″E / 53.00000° СГШ; 10.45000° ИГД / 53.00000; 10.45000

Швинау (германски: Schwienau) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Швинау припаѓаат следниве места:

  • Линден
  • Мелцинген
  • Штадорф
  • Витенватер

Во општината се наоѓаат и помалите местенца Именхоф и Ферхорн.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]