Прејди на содржината

Химберген

Координати: 53°06′0″N 10°44′0″E / 53.10000° СГШ; 10.73333° ИГД / 53.10000; 10.73333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Химберген
Црква во селото Химберген
Црква во селото Химберген
Црква во селото Химберген
Грб на Химберген
Химберген во рамките на Германија
Химберген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Бевензен-Ебшторф
Месни единици 10
Градоначалник Јирген Хинрикс (независен)
Основни податоци
Површина 39,46 км2
Надм. височина 56 м
Население 1.705 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29584
Повик. бр. 05828
Портал www.himbergen.de
Местоположба на Химберген во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 53°06′0″N 10°44′0″E / 53.10000° СГШ; 10.73333° ИГД / 53.10000; 10.73333

Химберген (германски: Himbergen) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Химберген припаѓаат следниве места:

 • Алмшторф
 • Брокхимберген
 • Грос Тондорф
 • Химберген
 • Хоенфир
 • Кетелшторф
 • Клајн Тондорф
 • Колендорф
 • Роршторф
 • Штроте

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]