Ајмке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајмке
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Грб на Ајмке
Ајмке во рамките на Германија
Ајмке
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Зудербург
Месни единици 4
Градоначалник Дирк-Валтер Амтсфелд (ДХС)
Основни податоци
Површина 82,83 км2
Надм. височина 64 м
Население 843 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 10 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29578
Повик. бр. 05873
Портал www.eimke.de
Местоположба на Ајмке во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 52°58′0″N 10°19′0″E / 52.96667° СГШ; 10.31667° ИГД / 52.96667; 10.31667Координати: 52°58′0″N 10°19′0″E / 52.96667° СГШ; 10.31667° ИГД / 52.96667; 10.31667

Ајмке (германски: Eimke) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ајмке се наоѓа во Линебуршкото Поле. Самото место Ајмке е сместено на реката Гердау, притока на Илменау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ајмке се состои од следниве места:

  • Драјлинген (вкл. Нибек)
  • Елерндорф
  • Ајмке
  • Вихтенбек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]